Pàgina:Represa i exercici de la consciència lingüística a l'Alguer (ss.XVIII-XX).djvu/109

De Viquitexts
Salta a la navegació Salta a la cerca
Aquesta pàgina ha estat revisada.


25. CAURE. IMPERFET D’INDICATIU: Són admissibles les formes 1 «caieva», 2 «caieves», 3 «caieva», 4 «caiévem», 5 «caiéveu», 6 «caieven».
26. CÓRRER. PRESENT D’INDICATIU: És pròpia la forma 1, «corr».
27. CREURE. PRESENT D’INDICATIU: És pròpia la pronúncia «creun» de la forma 6 «creuen».
28. DIR. PRESENT D’INDICATIU: És pròpia la pronúncia «diun» de la forma 6 «diuen».
29. DIR. IMPERFET D’INDICATIU: Són admissibles les formes 1 «dieva», 2 «dieves», 3 «dieva», 4 «diévem», 5 «diéveu», 6 «dieven».
30. DIR. IMPERATIU: És admissible la forma 2 «diu».
31. ESCRIURE. PRESENT D’INDICATIU: És pròpia la forma 1 «escriv».
32. ESTAR. PRESENT D’INDICATIU: És pròpia la forma 5 «estau».
33. ESTAR. IMPERATIU: Són pròpies les formes 2 «està», 5 «estau».
34. FER. PRESENT D’INDICATIU: És pròpia la forma 1 «faç».
35. FER. IMPERFET D’INDICATIU: Són admissibles les formes 1 «feva», 2 «feves», etc.
36. FER. PRESENT DE SUBJUNTIU: Són pròpies les formes 4 «facem», 5 «faceu».
37. FREGIR. PRESENT D’INDICATIU: [Sobre el model d’«afegir»:] Són pròpies les formes 1 «frig», 2 «friges», 3 «frig», 6 «frigen».
38. FREGIR. PRESENT DE SUBJUNTIU: [Sobre el model d’«afegir»:] Són pròpies les formes 1 «frigi», 2 «frigis», 3 «frigi», 6 «frigin».
39. MORIR. PRESENT D’INDICATIU: És pròpia la forma 1 «mor».
40. NÀIXER/NÉIXER. PRESENT D’INDICATIU: És pròpia la forma 1 «naix».
41. NÀIXER/NÉIXER. PRESENT DE SUBJUNTIU: Són pròpies les formes 1 «naixi», 2 «naixis», 3 «naixi», 6 «naixin».
42. PRENDRE. PRESENT D’INDICATIU: Són pròpies les formes 4 «prenim», 5 «preniu».
43. TENIR. INFINITIU: És també admissible la forma «tendre».
44. TENIR. PARTICIPI: És pròpia la forma «tengut».
45. TENIR. Són pròpies les formes amb «-e-» radical.
46. TRAURE/TREURE. IMPERFET D’INDICATIU: Són admissibles les formes 1 «traieva», 2 «traieves», etc.
47. VENIR. PARTICIPI: És pròpia la forma «vengut».
48. VENIR. Són pròpies les formes amb «-e-» radical.